İade ve Değişim Süreçleri

Ürününüzü teslim almadan, ürünü getiren kargo görevlisi gözetiminde, üründe taşıma sırasında bir hasar oluşup oluşmadığını mutlaka kontrol ediniz. Taşıma esnasında doğacak tüm hasarlardan kargo firması sorumludur. Hasar tespit etmeniz durumunda ürünü teslim almayıp, kargo görevlisine tutanak tutturunuz.

Teslim alınan ürünler 14 gün içerisinde iadesi yapabilirsiniz.Ancak ürünlerin kullanılması ve yıpranmaması gerekmektedir. Yatak ve yastık gibi kişiye özel ürünlerin, orijinal ambalajın açılması durumunda hijyen koşullarından dolayı, iadeniz ya da değişim talebiniz kabul edilmez. İade ve değişim taleplerinde müşteri hizmetlerimize mail veya telefonla iletişim kurmanız gereklidir.  İade ve değişim talebiniz onaylandıktan sonra anlaşmalı olduğumuz kargo şirketi ile ürünü gönderebilirsiniz. Nakliye ve kargo ücreti ve masraflar müşteri tarafından karşılanır. Ancak ürünün kusurlu çıkması durumunda iade masrafları Tonno Mobilya tarafından karşılanır.

İade ettiğin ürün bize ulaştığında gerekli kontroller yapılır ve 5 iş günü içinde ücret iade işlemleri başlatılır. Sipariş oluştururken hangi ödeme tipi ile gerçekleşti ise , ücret iadesi o şekilde yapılır. İade ücretinin hesaba ya da ekstreye yansıma süresi 5-7 iş günü olabilir fakat bankalara bağlı olarak bu süre para kartlarda 25 günü de bulabilir.

Eğer üründe kusur yoksa. Kargo bedeli alınmış olan ürünlerin keyfi iadesinde kargo bedeli geri ödenmez. Ücretsiz olarak Kargo veya Nakliye ile gönderilen ürünler için teslimat bedeli ve hizmet bedelinin kesintisi yapılır.
Ürünle ilgili yaşadığın problemin fotoğrafını çekerek sipariş numaranla birlikte sales@tonnomobilya.com adresine e-posta olarak gönderebilirsiniz. Müşteri hizmetlerimiz incelemesi sonucu, parça tedariğiyle çözümü sağlanamayan durumlarda ürünü iade ve değiştirme sürecini başlatır.